Nie ma lepszej okazji do napisania tej recenzji jak dzisiejszy dzień, w którym obchodzone jest Święto Miłości.  Nie trzeba słów aby wyrazić swoją miłość, i nie trzeba też zbyt wielu słów aby zachęcić do zapoznania się z wyjątkową książeczką „Nie trzeba słów”. Serdecznie zapraszam!

"Nie trzeba słów"

Każde ze zwierząt wydaje dźwięki, którymi komunikuje się z innymi zwierzętami. Pies szczeka, kot miauczy, kura gdacze, ptak śpiewa, krowa muczy, owca beczy, itp. Dorosły i młody, rodzic i dziecko, wydają dźwięki aby „okazywać uczucia i mówić miłe rzeczy”.

"Nie trzeba słów"

Potrafią to również wilki, konie, tygrysy a nawet słonie. Tylko żyrafa tego nie potrafi ” żyrafa nie ma głosu, a mała żyrafka tym bardziej”.

"Nie trzeba słów"

Czy do wyrażania swoich uczyć rzeczywiście potrzebna jest umiejętność wydawania dźwięków? Jak je okazać, jeśli nie potrafi się „mówić”?

„Żyrafa ma za to długą szyję. Tak długą, że może się do niej przytulić mała żyrafka”.

"Nie trzeba słów"

Mała żyrafka z całych sił wtula się w swoją mamę, a mama żyrafa odwzajemnia uściski. Bez wątpienia w tych uściskach kryje się  ogromna błogość,  niezwykły spokój, bezgraniczne szczęście oraz miłość rodzicielska w najczystszej postaci. Widać to doskonale, odczuwa się jeszcze mocniej i żadne dźwięki nie są potrzebne, aby wyrazić wzajemną miłość. „Nie trzeba słów” aby powiedzieć Ci jak bardzo Cię kocham.

„Żyrafce tak bardzo się to spodobało. że nauczyła przytulania małego słonika.”

"Nie trzeba słów"

Słonik był nieco zaskoczony tym uściskiem, lecz najwyraźniej z dużą radością go przyjął. I jemu również się to spodobało, i to tak bardzo, że postanowił przekazać wiedzę o przytulaniu dalej.  Słonik nauczył przytulania tygryska, tygrysek wilczka, wilczek konika, itd. Nauka o przytulaniu bardzo szybko rozprzestrzeniła się wśród zwierząt i na dobre zagościła w ich sercach.

"Nie trzeba słów"

„Odtąd wszystkie zwierzęta wiedzą, że nie trzeba słów, by powiedzieć: kocham cię, mamo! Kocham cię tato! Kocham cię…”

"Nie trzeba słów"

Książeczka „Nie trzeba słów” w ostatnich dwóch ilustracjach wnosi niezwykle ważny przekaz, że wspólne czytanie to również kochanie. Mama ptaszek czyta przed snem książeczkę swoim pisklętom, tata pies, tuląc swojego synka do snu również czyta, mała żyrafka wtulona do swojej mamy wsłuchuje się w to co ona czyta jej przed zaśnięciem. Jest to dla mnie niezwykle wzruszające. Dlaczego? Dowiesz się o tym czytając mój wpis pt. ” Wspólne czytanie to kochanie„.

"Nie trzeba słów"

„Nie trzeba słów” autorstwa Armando Quintero oraz Marco Soma, to pięknie wydana i zilustrowana książeczka. Treści jest w niej niewiele, co mogłoby sugerować, że jest ona dedykowana najmłodszym czytelnikom. Skoro jednak wiemy już, że nie trzeba słów aby wyrazić miłość, nauka ta z pewnością trafi również do starszego czytelnika. Duży format, twarda oprawa, wyraźne, lecz stonowane ilustracje sprawiają, że oglądanie jej sprawia wszystkim dużo przyjemności.

Polecamy!

 

—————————–

Autor tekstu: Armando Quintero

Autor ilustracji: Marco Soma

Wydawca: Wydawnictwo Tako

—————————–