Gdyby zrobić ankietę i zapytać „Czym kierujesz się wybierając książkę dla dziecka?”, możliwych odpowiedzi byłoby tak dużo, że mogłoby zabraknąć liter w alfabecie do ich wymienienia. Czym kierowałam się wybierając książeczkę, którą zaprezentuję w niniejszym wpisie? Obrazkiem drzewa ze znikającymi jabłkami. Tak, one rzeczywiście znikają. W lesie wróżek to książka magiczna, w której znikają nie tylko jabłka…

Od kilku dni ulubioną książką Conrada jest „Przyroda” z serii wyd. Olesiejuk Obrazki dla maluchów (tutaj), a w niej dwie strony przedstawiające zmieniającą się, w rytm pór roku, jabłoń. Synka zadziwia wygląd tego drzewka, wyraźnie nurtują go opadające liście i znikające jabłka.

Podążając za zainteresowaniami Conrada, zupełnie przypadkiem, natrafiłam na książeczkę W lesie wróżek, a w niej na stronę ze… znikającymi jabłkami. One naprawdę znikają! Czułam, że zakup tej książeczki będzie strzałem w dziesiątkę i wcale się nie pomyliłam.

W lesie wróżek to książka magiczna, w której znikają nie tylko jabłka… Zapewne intencją autorki, Gabriele Clima, było jednak nie znikanie, lecz pojawianie się. Ruch paluszkiem sprawia, że pojawiają się jabłka na jabłoni, gwiazdy oraz księżyc pojawiają się na niebie i leśni mieszkańcy budzą się ze snu, wzgórze pokrywa się śniegiem, myszka ucieka przed kotem,  braciszkowi wyrasta ząbek, niebo rozbłyska barwą fajerwerków.

Wszystkie te czary dzieją się za sprawą bardzo oryginalnego wykonania książeczki, polegającego na możliwości przesuwania paluszkiem strony ukrytej pod spodem. Przednia strona ma wycięte okienka, które w miarę przesuwania strony tylnej, ukazują zmieniony obrazek. Jeden, prosty gest ożywia obrazek, uruchamiając kolejne zdarzenia. Genialne rozwiązanie dające efekt konkurujący wręcz z ruchem palca na ekranie smartphona! To na szczęście jest jednak książka, nie telefon, a wywołuje bardzo podobne zaciekawienie.

Piękne kontrastujące kolory, przyjemne dla oka obrazki, grube i błyszczące strony, odpowiednia wielkość  stanowią ogromny walor W lesie wróżek. Tekstu jest bardzo mało, ale tak naprawdę on nie jest potrzebny. To obrazki, które pobudzają wyobraźnię, oraz zmiany wprowadzane przez młodego czytelnika są jej treścią.

W lesie wróżek jest jedną z czterech książeczek serii „Przesuń paluszkiem”. Zapewne tylko w tej jednej znikają jabłka, ale już teraz wiem, że nie jest to konieczne, aby synek zainteresował się nową książką. Z chęcią uzupełniłabym naszą biblioteczkę o pozostałe pozycje tj.: Gdy przychodzi wieczór, Na nocnym niebie oraz Kiedy słońce wstaje.

Polecamy!

 

—————–

Autor: Gabriele Clima

Wydawca: Wydawnictwo Wilga

—————–