Przyznam, że po raz pierwszy piszę recenzję książki, której Conrad jeszcze nie widział… a tym bardziej nie miał jej w swoich malutkich, lecz jakże psotnych, rączkach.   Mój synek ma niespełna dwa lata i uwielbia książki.  Bardzo delikatnie się z nimi obchodzi, co jednak nie znaczy, że nie zdarza się jemu smakowanie ich, zaginanie karteczek, malowanie po nich, czy też najzwyczajniej rozjeżdżanie swoim pojazdem. Ponieważ „Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce.” jest bardzo szczególną pozycją w naszej biblioteczce, zależy mi na tym, aby  jej stan nie nadszarpnął ząb czasu, ani wszelakie psoty synka z nią w roli głównej. Conrad musi nieco dorosnąć aby samodzielnie „obchodzić” się tą książeczką we właściwy sposób, i również, aby docenić jej wartość, oraz wiedzę jaką przepełniona jest ta lektura.

„Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce.” jest dokładnie tym, o czym mówi już tytuł, czyli zbiorem wierszyków, które w bardzo przyjazny sposób uczą młodych czytelników o wszystkim, co powinni wiedzieć o Polsce. Czytając strona po stronie, uczestniczymy w wędrówce po pięknych zakątkach naszego kraju, największych miastach,  najciekawszych obiektach historycznych jak i współczesnych, zamkach oraz klasztorach, a także krainach geograficznych.

Autorka książeczki, Patrycja Wojtkowiak-Skóra, zabiera nas wszędzie tam, gdzie powinniśmy być, aby dostrzec piękno Polski oraz poczuć dumę będąc jej obywatelem.

„Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce.” to również źródło wiedzy o rodzimych zwierzętach, ptakach, roślinach. Z kart tej wyjątkowej książeczki czerpiemy także wiedzę o naszych tradycjach, legendach, wyjątkowych Polakach, a nawet potrawach.

A wszystko to jest opowiedziane rymowanymi wierszykami, które wręcz same wpadają do ucha ciekawego świata, młodego czytelnika. Dodatkowym walorem książeczki jest bogactwo fotografii oraz obrazków, które skutecznie urozmaicają i uprzyjemniają czytanie.

Kolejnym, istotnym atutem jest słowniczek wyrazów trudnych i nieznanych dla młodego czytelnika. Pod każdym wierszykiem, w którym występuje dany wyraz, znajduje się  jego wyjaśnienie.

Książeczka jest pięknie wydana, występuje w dwóch wersjach – oprawiona w grubą lub cienką okładkę. Ma 96 stron i każda z nich to piękne zdjęcia, zabawne rysunki, a przede wszystkim wartościowa treść, w której zawarte są fakty.

Biorąc pod uwagę wiedzę oraz ogrom informacji jakie kryją się w pozornie prostych wierszykach, książeczka jest przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.  Tym niemniej, mam pomysł jak korzystać niej już teraz. Zabierając Conradka, choćby do najbliższego nam Torunia, o ile łatwiej będzie przeczytać zabawną rymowankę np. o Koperniku czy piernikach, niż opowiadać o nich własnymi słowami. Porównanie zdjęcia  z widokiem w rzeczywistości, ułatwi synkowi zrozumienie o czym tak naprawdę jest ta książeczka.

Obecnie podróży nie planujemy. Nim to nastąpi, „Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce.” schowam w bezpieczne miejsce, a  przygodę z patriotycznym rymem zaczniemy od wiersza W. Bełzy, który towarzyszył mi przez całe dzieciństwo, a przypomniałam sobie teraz, pisząc tę recenzję:

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.

– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.

– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.

– W jakim kraju?
W polskiej ziemi.

– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.

– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.

– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.

– Czym ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię

– Coś jej winien?
– Oddać życie.”

„Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce.” to wyjątkowa książeczka o Polsce! Polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą od najmłodszych lat nauczyć swoje dzieci miłości do ojczyzny.

————————–

Autor: Patrycja Wojtkowiak-Skóra

Wydawca: Wydawnictwo GREG

————————–