Jest początek grudnia. Boże Narodzenie zbliża się do nas coraz większymi krokami, przygotowywania już trwają, a ja nie wyobrażam sobie Libraszek bez recenzji choćby najmniejszej i najcieńszej książeczki o Świętach. Długo szukałam takiej, która spodobałaby się Conradowi. W końcu udało się, znalazłam! Wprawdzie nie mam pewności czy, książeczka, o której za chwilę napiszę, jest o Bożym Narodzeniu  z miłością w tle,  czy wręcz odwrotnie,  jest o zakochaniu się podczas Bożego Narodzenia. Najlepiej jeśli każdy czytelnik przekona się sam… Zapraszam na „Boże Narodzenie Krowy Zosi”.

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

„Boże Narodzenie krowy Zosi” to urocza książka autorstwa Geoffroya de Pennarta,  w której główną bohaterką jest tytułowa krowa Zosia. Dodam, że jest to już druga książka o przygodach tej sympatycznej krówki, pierwszą była „Orkiestra krowy Zosi”. Zosia jest znaną piosenkarką,  która razem z zespołem wraca z trasy koncertowej do swojej wioski, aby tam spędzić Święta Bożego Narodzenia.

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

Wszyscy są bardzo podekscytowani i szczęśliwi, a padający za oknami samochodu śnieg dodaje magii chwili i wprowadza wszystkich w świąteczny nastrój. Jestem pewna, że z głośników radia samochodowego  unosi się melodia utworu Chrisa Rea „Driving home for Christmas”:

„I’m driving home for Xristmas
Oh, I can’t wait to see those faces
I’m driving home for Christmas, yea”

(Jadę do domu na Święta Bożego Narodzenia
Och, nie mogę się doczekać, kiedy ujrzę te twarze
Jadę do domu na Święta Bożego Narodzenia, achhh)

Czar pryska, samochód grzęźnie w śniegu i nawet połączone siły muzyków nie są w stanie wypchnąć go z opresji. Pozostawieni bez schronienia, w samym środku śnieżycy, uświadamiają sobie katastrofalną sytuację w jakiej się znaleźli.

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

Nagle pojawia się on, wybawca! Przystojny byczek, Pablo, producent zabawek, pędzący piękną, pomarańczową furą. Na szczęście nie jest to sportowe ferrari, lecz służbowa ciężarówka, w której cały zespół się zmieści. Zosia zajmuje siedzenie obok kierowcy. Oczywiście. I tak miło mija im podróż.

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

Jestem pewna, że żegnając się, oboje, Zosia i Pablo, słyszą w swoich uszach i sercu słowa kolejnej piosenki, tym razem Mariah Carrey „All I want for Christmas is you”:

„I just want you for my own 
More than you could ever know 
Make my wish come true 
All I want for Xristmas is you.”

(Tylko Ciebie chcę dla siebie
Bardziej niż możesz sobie wyobrazić
Spełnij moje marzenie
Wszystkim co chcę na Święta Bożego Narodzenia to Ty.) 

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

To co stanie się w dalszej części książeczki, jak miną Święta, czy Zosia i Pablo spotkają się jeszcze kiedyś, czy może Zosia pokocha  kogoś innego, kto od dawna jest koło niej i próbuje dać znać o swoim uczuciu… tego niestety napisać nie mogę.

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

Mogę jedynie zdradzić, że będzie intryga, będzie zagadka, będzie również i niespodzianka. Dodam też, że na końcu tej opowieści o Zosi, jeden z bohaterów usłyszy w tle kolejny, doskonale wszystkim znany, świąteczny utwór Wham! – „Last Christmas”:

„Last Xristmas 
I gave you my heart 
But the very next day 
You gave it away 
This year 
To save me from tears 
I’ll give it to someone special.”

(W ostatnie Święta
Oddałem ci moje serce
Ale już następnego dnia
Zwróciłaś mi je
W tym roku
Aby uchronić się od łez
Dam je komuś wyjątkowemu.) 

Książeczka jest cudowna! Duży format, piękne ilustracje, ciekawa treść. Idealnie wpasowuje się w świąteczny klimat. Warto mieć ją w domowej biblioteczce!

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

Przyznam jednak, że mój synek widzi w przygodach Zosi tylko ładne samochody i kolorową choinkę. Treść nie jest dla niego zbyt zrozumiała ani ciekawa. Jest jeszcze za mały. Słusznie wydawca informuje, że książka przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia. My mamy ją już teraz i wcale nie żałujemy zakupu! Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się tą książeczką w podczas kilku, kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Z biegiem lat synek zobaczy w niej coś więcej niż tylko samochody…

"Boże Narodzenie Krowy Zosi" Libraszki

 

——————–

Autor tekstów oraz ilustracji: Geoffroy de Pennart

Wydawca: Wydawnictwo Muchomor

——————–