Jeśli Twoje należy do grona małych fanów motoryzacji, a Ty chcesz aby spokojnie i szybko zasnęło, to zdecydowanie nie polecam Kto prowadzi? Who’s driving? przed snem!  Szczególnie, jeśli byłoby to pierwsze oglądanie – zgadywanie… Wiem co piszę. 🙂

img_5546

„Kto prowadzi? Who’s driving?” to bardzo ciekawa, polsko-angielska książeczka autorstwa belgijskiego ilustratora i pisarza Leo Timmersa. Tekstu jest w niej niewiele, jak przystało na książeczkę dla najmłodszych, ale za to są piękne ilustracje, wielu barwnie ubranych bohaterów, plejada pojazdów oraz gama odgłosów przez nie wydawanych. I przede wszystkim jest zagadka: kto poprowadzi? Pojazd oczywiście. Jest tu wóz strażacki, limuzyna, kabriolet, traktor, wyścigówka, dżip a nawet samolot. A prowadzić będzie ten, kto jest właściwie ubrany i trzyma pasujący kluczyk.

img_5576

Pamiętajmy, że jesteśmy w dziecięcym świecie, więc nie bądźcie zdziwieni kim są kierowcy… Może będzie to słoń strażak, kret listonosz, kotka elegantka, żyrafa tenisistka, lis kurier, hipcio turysta, a może piesek policjant, żaba żeglarz a może jeszcze ktoś inny?

Każda zagadka i rozwiązanie to w sumie cztery strony. Pierwsza para to czterech, chętnych do jazdy kierowców oraz gotowy do drogi pojazd. Dwie kolejne strony to rozwiązanie zagadki – kierowca jest już za kierownicą i rusza z impetem, a pojazd wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk.

img_5575

Zadowolony mały czytelnik, któremu udało się prawidłowo rozwiązać zagadkę wydaje z siebie równie spontaniczny i emocjonujący dźwięk.

Oczywiście z każdym kolejnym oglądaniem książeczki emocje będą opadać ponieważ dziecko szybko nauczy się dokonywać prawidłowych wyborów. To jednak  nie uczyni „Kto prowadzi? Who’s driving?” mniej interesującej. Tylko od małego czytelnika i jego fantazji oraz dorosłego towarzysza będzie zależało jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Dodatkowym atutem jest dwujęzyczność. Obie wersje można czytać jedna po drugiej lub po opanowaniu polskiej, czytać tylko po angielsku.

img_5584img_5582img_5583

Mój mały fan motoryzacji zakończył wczorajszy, bardzo długi dzień tą książeczką… a dziś przeglądał ją już od 4:20…rano. Czy wspominałam, aby nie dawać „Kto prowadzi? Who’s driving?” przed snem? 🙂 Teraz synek ma dzienną drzemkę, a ja spieszę się z tą recenzją nim się obudzi i do późnego wieczora będziemy zgadywać kto zrobi brum, brum, brum…

img_5563

 

———————————————

Autor: Leo Timmers

Wydawca: Wydawnictwo Babaryba

———————————————