Pozostając w atmosferze zabawy po lekturze „Jest tam kto?” opisanej w poprzednim poście (recenzja), tym razem proponuję  książeczkę japońskiego autora Taro Miura „Czy dosięgnie?”.  Jest ona jedną z trzech z serii „Pracujące maszyny”. Pozostałe to „Hej, ho!” oraz „Zostaw to mnie”.

Czy dosięgnie? Libraszki

Patrząc na okładkę „Czy dosięgnie?” domyślamy się już, że sięgać nie będzie ani miś, ani lala, ani mama, ani tata, ani nawet Superman czy też mały czytelnik we własnej osobie. Sięgać będą pojazdy. I to jakie pojazdy! Będzie to dźwig, podnośnik widłowy, samochód z podnośnikiem, wóz strażacki, betoniarka i pompa do betonu.

Czy dosięgnie? Libraszki

Odkrywając kolejne strony widzimy nowy pojazd i zadanie jakie ma do wykonania: dźwig podnosi ciężką stal, wózek widłowy skrzynię, samochód z podnośnikiem pomaga zawiesić znak drogowy… I temu sięganiu będą towarzyszyć niezwykłe emocje oraz niepewność czy pojazd sobie poradzi, czy dosięgnie: „Dźwig podnosi ciężką stal. Czy dosięgnie do rusztowania? Dosięgnął!” „Czy wóz strażacki dosięgnie do ognia? Dosięgnął!”

Zadanie wykonane! Co za ulga!

Czy dosięgnie? Libraszki

Emocje emocjami, zabawa zabawą ale z książeczki płynie również i nauka: logicznego myślenia oraz pracy zespołowej. Aby ugasić pożar w wysokim budynku, strażacy potrzebują bardzo długiej drabiny, aby wylać beton na dach, betoniarka musi „połączyć swe siły z pompą do betonu”…

Dzięki „Czy dosięgnie?” roczne – dwuletnie dziecko wie już m.in. co to jest i do czego służy pompa do betonu. I to jest imponujące! A zabawa oraz emocje jakie towarzyszą lekturze są bezcenne. I bezcenne było zobaczenie zdziwionego wyrazu twarzy taty Conrada gdy synek, wtedy niespełna półtoraroczny, bezbłędnie wskazał w książeczce właśnie ową pompę do betonu 🙂

Polecamy… i nie tylko dla chłopców.

PS Tak wygląda pompa do betonu… 🙂

Czy dosięgnie? Libraszki

————————

Autor: Taro Miura

Wydanie: Wydawnictwo Tako

————————